Hráčky

PŘEHLED PŘIHLÁŠENÝCH HRÁČEK NA SBERBANK GOLF MASTERS 2014
NALEZNETE ZDE

KLÁRA SPILKOVÁ

Narozena: 15. prosince 1994
Rodiště: Praha
Bydliště: Praha
Profesionálkou: od 2011
Hobby: lyžování, plavání, hudba, četba
Nejnižší kolo: 66

Největší naděje českého golfu se stala profesionálkou krátce po svých šestnáctých narozeninách, když úspěšně prošla dvěma fázemi kvalifikační školy na Ladies European Tour 2011, a to jako její nejmladší členka. Od amatérek přestoupila s handicapem +4.

Ve své první sezoně 2011 skončila na 73. místě money listu Ladies European Tour, když odehrála 14 turnajů, dvakrát dohrála v první desítce a vydělala přesně 27 549 eur. Nejlépe tehdy skončila sedmá, při svém profesionálním debutu na tour v Maroku. Z hlediska celé sezony ale bylo ale jejím nejkvalitnějším výkonem dělené 9. místo na Raiffeisenbank Prague Golf Masters. Musela totiž celkově zahrát 7 pod par, nejníže za celý rok.

V roce 2012 odehrála na LET celkem 15 turnajů a devětkrát prošla cutem. Nejlepším výsledkem bylo dělené 20. místo na Allianz Ladies Slovak Open v Tálích. Celkovým výdělkem 22 306 eur si zajistila 90. příčku v ISPS Handa Order of Merit a dva týdny před osmnáctinami obhájila kartu na sezonu 2013.

Loni uhrála tři umístění v top 10 a ve finančním žebříčku obsadila 39. místo s výdělkem 53 239 eur. Byla osmá v Maroku, sedmá na Slovensku a šestá na Ladies European Masters v Anglii, kde šla ve finálovém flightu. Start s posledním tee timem zažila také letos v Turecku, kde byla šestá, a rovněž na Slovensku, kde s konečným pátým místem zaznamenala nejlepší výsledek kariéry.

Mezi amatérkami se stala mistryní Česka (2009, 2010) a Rakouska (2010), byla také juniorskou mistryní Německa (2009, 2010) a zvítězila na European Young Masters (2009). Zahrála si juniorský Solheim Cup (2009) i Ryder Cup (2010).

S golfem začala ve čtyřech letech v pražském Erpetu, inspirací jí byl starší bratr Lukáš. Zelenou kartu uhrála na Líšnici. Trénuje ji Pavel Nič senior.

Letos dokončuje gymnázium Oty Pavla v pražském Radotíně.

SOPHIE GUSTAFSON

Narozena: 27. prosince 1973
Rodiště: Varberg, Švédsko
Bydliště: Švédsko
Profesionálkou: od 1992
Hobby: motocykly, hudba
Nejnižší kolo: 63 (2x)

Poprvé mohou čeští diváci spatřit jednu z největších osobností Ladies European Tour, která vyhrála 16 turnajů a celkem čtyřikrát ovládla Order of Merit. Poprvé zvítězila v roce 1996 na Ladies Swiss Open, zatím poslední výhru má z European Nations Cupu 2011, kdy ve dvojici s krajankou Annou Nordqvist obhájila titul.

V letech 2000 a 2003 vyhrála po třech turnajích na LET. V roce 2001 vyhrála Australian Open, kde porazila tehdejší světovou jedničku Karrie Webb. V tomtéž roce zaznamenala dvě hole-in-one: na Evian Masters, což bylo její první eso kariéry, a také na LPGA, kde pak následující rok zahrála druhý největší počet eaglů – 13.

Dvakrát skončila druhá na turnaji kategorie major, při Women´s British Open 2005 a 2006. Roku 2007 se stala doživotní členkou Ladies European Tour.

Money list vyhrála naposledy v roce 2009, kdy vydělala 281 315 eur na LET a také získala pátý titul kariéry na LPGA. Ve stejné sezoně skončila druhá na Evian Masters po play off s Ai Miyazato.

Loni dělala asistentku kapitánce Evropy v Solheim Cupu, jehož se jako hráčka účastnila osmkrát, naposledy v roce 2011, kdy vyhrála všechna svá čtyři utkání.

Vystudovala právo, účetnictví a marketing. Své přirozeně hnědé vlasy si obarvuje podle nálady. V roce 2011 při Solheim Cupu dala po dlouhé době své první televizní interview, navzdory problému se zadrháváním řeči. V roce 2012 dostala Cenu Bena Hogana od Americké asociace golfových novinářů za to, že i přes tento handicap zůstala v golfu aktivní.

Minulý rok oznámila, že končí svou kariéru na LPGA a že se chce vrátit do Evropy a soustředit se na zdejší tour.

Jejími vzory jsou Seve Ballesteros a Laura Davies. Čtyři roky byla vdaná, její manžel Ty Votaw pracoval jako šéf LPGA Tour. Má dva starší bratry. V kariéře na Ladies European Tour vydělala na prize money přes 2,5 milionu eur.

LEE ANNE PACE

Narozena: 15. února 1981
Rodiště: Mossel Bay, JAR
Bydliště: JAR
Profesionálkou: od 2005
Hobby: čtení, vodní sporty, surfing
Nejnižší kolo: 64

První jihoafrická vítězka money listu na Ladies European Tour. V roce 2010 vyhrála pět turnajů (ve Švýcarsku, Walesu, Finsku a dva v Číně), přidala dalších pět umístění v první desítce a inkasovala 337 567 eur. Její vzestup dokumentují umístění na konci sezony: 110. místo v roce 2007, 64. v 2008, 21. v 2009 a 1. v 2010.

I když v následujících dvou sezonách titul nezískala, zaznamenala devět, respektive šest umístění v první desítce. Loni se jako jediná hráčka na evropské tour dočkala dalších tří vítězství, která zároveň dokládají stabilitu její formy, protože triumfovala v květnu při Turkish Airlines Ladies Open, v červenci na Open de Espaňa a také v říjnu na Sanya Ladies Open v Číně. K tomu přidala dalších šest umístění v top ten včetně děleného šestého místa v srpnu na Dýšině.

Ve finančním žebříčku ISPS HANDA Order of Merit 2013 skončila s výdělkem 250 927 eur druhá za Norkou Suzann Pettersen. Podruhé pak vyhrála hlasování svých kolegyň o titul Hráčka roku, stejně jako před čtyřmi lety. Zároveň jako první žena získala v Jihoafrické republice titul Golfistka roku, o nějž se před čtyřmi lety dělila s Louisem Oosthuizenem.

Letos na jihoafrické Sunshine Tour vyhrála závěrečný turnaj o šest ran, když na předchozích třech turnajích byla čtvrtá, třetí a druhá.

Vystudovala psychologii na University of Tulsa. Poté hrála Duramed Futures Tour a kvalifikovala se na LPGA 2007, ale kartu neobhájila. Na Ladies European Tour 2008 postoupila z kvalifikační školy.

Hrávala tenis a pozemní hokej a snila o profesionální kariéře v těchto sportech. S pozemním hokejem to dotáhla do reprezentace, ale v osmnácti se dala na golf, který hrál její otec. Ve dvaceti ale na rok s golfem přestala a věnovala se grafickému designu, než získala golfové stipendium v Kentucky a začala sbírat úspěchy v univerzitním golfu.

MELISSA REID

Narozena: 19. září 1987
Rodiště: Derby, Anglie
Bydliště: Anglie
Profesionálkou: od 2007
Hobby: fotbal, Derby County, snowboarding
Nejnižší kolo: 65 (2x)

Ze čtyř vítězství na LET bylo tím největším její poslední, v roce 2012 na Albatrossu, kde hrála měsíc poté, co při autonehodě během turnaje v Německu zahynula její matka Joy. O rok dříve vyhrála turnaje v Nizozemsku a ve Španělsku a přidala dalších šest umístění v top ten, což jí vyneslo druhé místo na finančním žebříčku.

V roce 2010 získala premiérové vítězství na Turkish Airlines Ladies Open. K tomu obsadila dalších deset míst v top ten, což bylo nejvíc na celé tour a znamenalo to třetí místo v money listu.

Také rok 2009 byl pro ni úspěšný díky osmi top ten umístěním. Na tour prorazila ve svém premiérovém roce 2008 a třemi druhými místy.

S amatérskou kariérou se loučila v roce 2007 coby nejlepší hráčka Británie a také nejlepší amatérka na Women´s British Open, kde obsadila dělené 16. místo.

Letos skončila druhá na LET v Tálích, loni byla dvakrát v top ten. S golfem začala v 11 letech poté, co už nemohla hrát fotbal s chlapci.

 

DIANA LUNA

Narozena: 3. září 1982
Rodiště: Řím, Itálie
Bydliště: Cannes, Francie
Profesionálkou: od 2001
Hobby: čtení, fitness, cestování
Nejnižší kolo: 64

V posledních pěti sezonách skončila třikrát v první desítce finančního žebříčku ISPS Handa Order of Merit. Loni uhrála dvě top ten - druhé místo na Dýšině a čtvrtou příčku při Omega Dubai Ladies Masters. Na českém turnaji se jí dařilo i rok dříve, kdy byla na Albatrossu rovněž druhá.

Další dvě druhá místa v roce 2012 jí přinesly turnaje Ladies Open de France – s bogey na poslední jamce a s odstupem jedné rány od Australanky Stacey Keating – a také Gold Coast RACV Ladies Masters.

Ve své kariéře vyhrála pět turnajů, mezi nimiž se vyjímá Ladies German Open 2011, kde jako první na tour předvedla čtyři kola a 72 jamek bez bogey, s úžasným skóre 24 pod par. Ve stejném roce vyhrála také ve Švýcarsku.

V roce 2010 se vrátila k turnajům po narození dcery Eleny. Rok předtím triumfovala v Irsku a v Norsku. Svůj první titul získala v roce 2004 na Tenerife.

Letos byla čtvrtá na Ladies Italian Open. Kromě golfu má ráda tenis a tanec.

MARIA BALIKOEVA

Narozena: 27. března 1986
Rodiště: Moskva, Rusko
Bydliště: Moskva
Profesionálkou: od 2006
Hobby: tanec, čtení
Nejnižší kolo: 66

S golfem začínala pod dívčím jménem Verčenova v Karlových Varech, kde pobývala s rodinou na prázdninách. Stala se amatérskou šampionkou Ruska v letech 2004 a 2006, stejně jako mistryní Slovinska a Lotyšska v roce 2005.  V roce 2006 skončila druhá na Univerziádě v Turíně.

V její profesionální kariéře se ukazuje, jak důležité je nasbírat zkušenosti a také se usadit a mít kvalitní rodinné zázemí.

Na LET nastoupila v roce 2007 a hned se prezentovala 10. místem ve Walesu. V následujícím roce předvedla 5. místo na Tenerife,  11. příčku ve Švýcarsku a nejnižší kolo, za 66 ran, při Dubai Ladies Masters. Svých největších úspěchů ale dosáhla po svatbě, narození dcery Marii v září 2012 a návratu k sérii.

Z pěti startů v loňské sezoně skončila nejlépe právě na Dýšině, kde obsadila čtvrté místo a položila tak základ ke své 87. příčce ve finančním žebříčku a zajištění karty na rok 2014. Letos už byla čtvrtá v Turecku a devátá v Nizozemsku.

Titulární partner

sberbank

Oficiální partneři

dysina dysina plzensky_kraj_cb skoda
metro pilsner bohemia sekt honma plzen_mesto_logo
pepsi urbia eni pepsi air prague
toi toi Logo_golfprofi federace eurova praha dusak

Mediální partneři

CT Frekvence1 hospodarske_noviny
casopis_golf forgolf GS_logo
logo_hrajeme_golf MenHouse

Oficiální vůz

bmw

Oficiální oblečení

tony bogner_logo

Tisk zajišťuje

canon

Oficiální Timekeeper

canon

Oficiální dopravce

cd_drahy